top of page

Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia

Jest metodą leczenia psychicznego cierpienia oraz sposobem na rozwój w celu pełniejszego korzystania z potencjału, jakim dysponuje każdy z nas. Efektem psychoterapii jest zmiana prowadząca do odczuwania większej satysfakcji z życia, zwiększenie wpływu na własne samopoczucie i własny los. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu głębszej świadomości siebie: emocji, przekonań, motywów zachowania oraz poznaniu alternatyw. Zmiana dokonuje się w relacji z terapeutą i przekłada na jakość innych relacji i związków.

Nurt Gestalt


Celem psychoterapii, niezależnie od nurtu w jakim pracuje terapeuta, jest uzyskanie przez klienta lepszej jakości życia,. Istnieją jednak różnice między metodami, widoczne w sposobie prowadzenia terapii, reagowania przez terapeutę, czy też - mniej ujawniające się w gabinecie - różnice w języku używanym do opisu pracy.

W terapii Gestalt ważny jest czas "tu i teraz" czyli wszystko to, co dzieje się pomiędzy klientem (pacjentem) a terapeutą w gabinecie. Autentyczna relacja i kontakt między tymi osobami są ważne dla powodzenia terapii. Praca terapeutyczna rozumiana jest jako współpraca dwóch dorosłych osób w określonym celu. Terapeuta jest raczej "towarzyszem podróży" niż specjalistą udzielających porad z wyżyn autorytetu.

Oprócz poszerzania świadomości na drodze rozumowego poznania w terapii Gestalt równie ważne jest także całościowe i pełne doświadczanie siebie, w tym własnych emocji i ciała, zarówno w gabinecie w trakcie sesji jak i w życiu codziennym. Pełniejszy kontakt, czy też możliwość kontaktowania się ze sobą umożliwia głębszy kontakt także z innymi osobami oraz otaczającym nas światem.

Samo słowo "gestalt" oznacza "postać", jak również "formowanie postaci" w znaczeniu wyłonienia najważniejszej na ten moment figury (sprawy, potrzeby, celu, problemu, skojarzenia) w odróżnieniu od wszystkich innych mniej ważnych na daną chwilę rzeczy, pozostających w tle..

© 2024 by Katarzyna Grabarczyk. 

bottom of page